Späť

Matocha Jan

5. 1.1923  Střelná, okr. Uherský Brod – 11.10.2016 Bratislava 

Od roku 1928, keď sa jeho otec , stolársky majster, s rodinou presťahoval do Bratislavy a zamestnal sa v Slovenskom národnom divadle ako stolár - kulisár, žil v Bratislave. Jan Matocha sa najprv venoval modelárskemu športu, s kópiou lietadla Dakota získal v roku 1939 prvú cenu na medzinárodnej výstave v Zlíne, neskôr zvládol aj bezmotorové lietanie. Počas štúdia na priemyslovke rozhodli sa so spolužiakom z majetnej bratislavskej rodiny, Milanom Urminským, postaviť si prvý športový člna. Neskôr Matocha využil svoje stolárske zručnosti a vyrobil si prvý singlkajak, s ktorým ako neregistrovaný pretekár obsadil v pretekoch K1 vynikajúce tretie miesto. Matochov výkon si všimol aj tajomník lodenice KSTL (neskôr Tatran Bratislava) a prizval ho do členstva v klube. Postupne sa stal 13 - násobným majstrom ČSR a to na všetkých tratiach - 500 m, 1000 m, 10 000 m a 50 km. Na pretekoch na 200 km České Budějovice - Praha vytvoril dodnes platný traťový rekord, nakoľko po postavení Slapskej priehrady sa tok vody spomalil.

Prvú olympijskú kvalifikáciu si vybojoval v roku 1947. Na Hrách XIV. olympiády 1948 v Londýne štartoval na vlastnoručne vyrobenej lodi. V  súťaži K1 na 10 km obsadil výborné 9. miesto. V roku 1950 sa nominoval na MS do Kodane, v K1 na 500 m bol šiesty, v K4 sa umiestnili na 4. mieste. Na Hry XV. olympiády 1952 v Helsinkách si vybojoval spolu s O. Kroutilom účasť v K2 na 10 km, na základe zlého taktického rozhodnutia vedenia výpravy však nastúpili v súťaži K2 na 1km a vypadli v rozjazde. O s neúčasti na Hrách XVI. olympiády 1956 v Melbourne v K2 sa Jan Matocha s partnerom O. Marekom dozvedeli večer pred odletom... Na Hry XVII. olympiády 1960 v Ríme bol nominovaný ako tréner čs. olympijského družstva rýchlostných kanoistov. Dobrovoľnej trénerskej činnosti sa popri zamestnaní ako vedúci strojárskej projekcie v Dimitrovke, Kráľovopoľských strojárňach, Chemoprojekte a nakoniec v Slovnafte, venoval vyše 40 rokov.

K jeho zverencom patrili napr. Ľ. Kadnár, či Š. Lukačovič, popri Matochovi vyrastal aj L. Čepčiansky. Okrem trénerskej činnosti sa venoval výrobe lodí a ich súčastí, ale pomáhal aj s výrobou pretekárskych saní. Druhým športom, ktorému sa aktívne venoval od štrnástich rokov do vysokého veku bolo bežecké lyžovanie. Bielu stopu absolvoval pätnásťkrát, šesťkrát ju vo svojej vekovej kategórii aj vyhral.

Jan Matocha bol zvolený za čestného člena Slovenského olympijského výboru na 45. valnom zhromaždení SOV dňa 26. apríla 2013.